PREPORUKE ZA POSLODAVCE I RADNIKE o postupanju i provođenju mjera zaštite i zdravlja na radu u okolnostima rizika od zarazne bolesti

U sljedećem dokumentu možete preuzeti Preporuke za poslodavce i radnike o postupanju i provođenju mjera zaštite i zdravlja na radu u okolnostima rizika od zarazne bolesti.

Zaštita Uputstvo.pdf

ANALIZA USKLAĐENOSTI ZAKONA O ZAŠTITI NA RADU SA DIREKTIVOM SAVJETA 89/​391

U sljedećem dokumentu možete preuzeti tabelu uklađenosti Zakona o zaštiti na radu (“Službeni glasnik Republike Srpske”, br. 1/08 i 13/10) sa Direktivom Savjeta 89/391

Tabela usklađenosti.pdf

AKT O PROCJENI RIZIKA​

Zakonom o zaštiti na radu propisana je obaveza poslodavca da donese akt o procjeni rizika za sva radna mjesta u radnoj sredini. Naime, u skladu sa članom 13. Zakona o zaštiti na radu („Službeni glasnik Republike Srpske”, br. 01/08 i 13/10), poslodavac je dužan da donese akt o procjeni rizika za sva radna mjesta u radnoj sredini i da utvrdi način i mjere za njegovo otklanjanje.

Pravilnikom o procjeni rizika na radnom mjestu i u radnoj sredini („Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 66/08) uređen je način, postupak i sadržaj akta o procjeni rizika od nastanka povreda na radu, profesionalne bolesti ili bolesti u vezi sa radom na radnom mjestu i u radnoj sredini, kao i način i mjere za njihovo otklanjanje.

Poslodavac ima obavezu donošenja akta o procjeni rizika, koji se zasniva na utvrđivanju mogućih vrsta opasnosti i štetnosti na radnom mjestu u radnoj sredini, na osnovu kojih se vrši procjena rizika od nastanka povrede i oštećenja zdravlja. Procjena rizika zasniva se na sistematskom evidentiranju i procjenjivanju svih štetnih faktora u procesu rada, mogućih vrsta opasnosti i štetnosti na radnom mjestu i u radnoj sredini koje mogu da prouzrokuju povrede na radu, profesionalno oboljenje ili bolest u vezi sa radom. Procjenom rizika sagledavaju se organizacija rada, radni procesi, zahtjevi rada, sredstva za rad, sirovine i materijali koji se koriste u tehnološkim i radnim procesima, sredstva i oprema za ličnu zaštitu na radu, kao i drugi elementi koji mogu da izazovu rizik od povreda na radu, profesionalnog oboljenja ili bolesti u vezi sa radom.

Na osnovu procijenjenih rizika na radnom mjestu i u radnoj sredini, poslodavac utvrđuje način i mjere za njihovo sprečavanje, otklanjanje ili smanjenje na najmanju moguću mjeru.

Prepoznavanje i utvrđivanje opasnosti i štetnosti na radnom mjestu i u radnoj sredini vrši se, između ostalog, i na osnovu podataka dobijenih nakon izvršenih pregleda i ispitivanja sredstava za rad, sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu i izvršenih ispitivanja uslova radne sredine.

Poslodavac je obavezan da prilikom organizovanja rada i radnog procesa obezbjedi preventivne mjere radi zaštite života i zdravlja radnika, kao i da za njihovu primjenu obezbjedi potrebna finansijska sredstva.​

​​​​​​REVIZIJA AKTA O PROCJENI RIZIKA

Mišljenje Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske o izradi i reviziji Akta o procjeni rizika:

Misljenje o izradi i reviziji Akta o procjeni rizika.pdf

POVREDE NA RADU – IZVJEŠTAJI I PROCEDURE PRIJAVE

Obaveza prijave povrede na radu propisana je članom 53. Zakona o zaštiti na radu („Službeni glasnik Republike Srpske”, br. 1/08 i 13/10) i odredbama Pravilnika o sadržaju i načinu izdavanja obrasca izvještaja o povredi na radu, profesionalnom oboljenju i oboljenju u vezi sa radom („Službeni glasnik Republike Srpske”​, broj 66/08).
Izvještaj o povredi na radu, profesionalnom oboljenju i oboljenju u vezi sa radom popunjava poslodavac tako što odmah, a najkasnije u roku od 48 časova od saznanja da je došlo do povrede na radu, profesionalnog oboljenja ili oboljenja u vezi sa radom, u odgovarajući obrazac neposredno upisuje sve podatke propisane pravilnikom. Nakon što upiše sve podatke, poslodavac bez odlaganja, a najkasnije u roku od 48 časova od upisa podataka, sve primjerke izvještaja dostavlja zdravstvenoj ustanovi u kojoj je izvršen pregled povređenog, utvrđeno profesionalno oboljenje ili oboljenje u vezi sa radom, radi unošenja u sadržinu izvještaja nalaza i mišljenja ljekara, odnosno zdravstvene ustanove. Ljekar koji je pregledao povređenog, odnosno zdravstvena ustanova koja je utvrdila profesionalno oboljenje ili oboljenje u vezi sa radom upisuje u izvještaj nalaz i mišljenje u roku od dva dana od dana njegovog prijema i popunjeni izvještaj dostavlja poslodavcu. Nakon kompletno popunjenog izvještaja poslodavac je dužan da izvještaj dostavi Republičkoj inspekciji rada radi unošenja mišljenja inspektora rada o pitanjima povrede na radu, u slučajevima teške povrede na radu, kolektivne povrede i smrtnih slučajeva.​

Izvještaji o povredama na radu, profesionalnim oboljenjima i bolesti u vezi sa radom poslodavac dostavlja:

1. Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske
2. Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske
3. Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske
4. Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske
5. Doktoru kod kojeg se oboljeli liječi
6. Povrijeđenom, oboljelom od profesionalnog oboljenja i oboljenja u vezi sa radom.

Obrasci izvještaja o povredi na radu, profesionalnom oboljenju i oboljenju u vezi sa radom:

obrazac 1.doc

obrazac 2.doc

obrazac 3.doc

IZVOR: Vlada Republike Srpske