ZAKLJUČCI:

Učesnici savjetovanja su konstatovali da stanje u oblasti sigurnosti i zaštite zdravlja na radu u BiH nije na zadovoljavajućem nivou što potvrđuju dostupni podaci o broju povreda na radu, naročito onih sa smrtnim ishodom, broju oboljenja usljed nepovoljnih uslova rada i profesionalnih oboljenja. Za prevazilaženje ovog vrlo lošeg stanja učesnici savjetovanja (visiokoobrazovani radnici koji se profesionalno bave ovom problematikom, profesori visokoškolskih ustanova koje obrazuju kadrove iz ove oblasti, visokoobrazovani radnici u ovlaštenim-licenciranom organizacijama za zaštitu na radu, članovi strukovnih sindikata, članovi udruženja za unapređenje zaštite na radu i udruženja inženjera zaštite i zdravlja na radu i udruženja za protueksplozivnu zaštitu “Atex” su jednoglasno usvojili sljedeće zaključke:

1. Nadležna ministarstva moraju što prije pravno regulisati ovu oblast u skladu sa Konvencija Međunarodne organizacije rada i Direktivana evropske unije, (Republika Srpska i Brčko distrikt analiza postojećeg zakona, Federacija BiH donošenje zakona u Domu naroda)

2. Inspekorati rada se moraju kadrovski ojačati i vršiti preventivne kontrole provođenja zakon, podzakonskih propisa, i standarda iz ove oblasti;

3. Sindikati se trebaju intenzivnije uključiti u problematiku zaštite radnika i zauzeti jasne stavove po ovom pitanju, biti jedinstveni i glasniji u zahtjevima i izvršiti pritisak prema nadležnim vlastima za usvajanje propisa koji štite radnike;

4. Sindikati trebaju zahtijevati od poslodavaca da ispunjavaju svoje zakonske obaveze u oblasti zaštite i sigurnosti radnika te putem svojih članova kontrolirati ovaj proces, a uočene nedostatke prijavljivati inspekcijama rada;

5. Nadležne vlasti u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Brčko Distriktu trebaju što prije izraditi i usvojiti Strategiju o sigurnosti i zaštiti na radu;

6. Inspektorati rada trebaju provoditi redovite preglede kod svih poslodavaca bez iznimki, utvrditi nepravilnosti i odrediti kaznene mjere prema poslodavcima bez obzira kojoj političkoj opciji pripadaju u skladu sa zakonima i propisima;

7. Formirati pouzdane baze podataka o povredama na radu sa smrtnim ishodima;

8. Svi socijalni partneri (vlade, sindikati i poslodavci) trebaju zajedno raditi na:

  • provođenju i poboljšanju zakonodavnog okvira u oblasti zaštite radnika;

  • prevenciji zaštite na radu tj. boljoj obučenosti i informisanju radnika što će dovesti do smanjenja broja povreda na radu;

  • od nadležnih tražiti povećanje broja inspektora rada budući da ih nedostaje na terenu;

9. Nevladine organizacije su voljne podržavati i pomagati sindikate i radnike u oblasti poboljšanja postojećeg ili usvajanja novog radnog zakonodavstva, informiranju radnika i javnosti;

10. Sindikati i nevladine organizacije moraju promovirati oblasti sigurnosti na radu i zaštite zdravlja radnika i stalno isticati ove oblasti kao ključna i bitna pitanja za sve socijalne partnere i društvenu zajednicu;

11. Poseban akcenat bi trebalo posvetiti podizanju svijesti kako poslodavcima tako i radnicima o značaju zaštite zdravlja radnika za firmu, za zdravstvene i penzione fondove i za BIH.

12. U cijeli proces trebaju biti uključeni mediji.

Na kraju svu učesnici savjetovanja su saglasni da ovakvi skupovi postanu tradicionalni i da se održavaju svake godine povodom obilježavanja evropske nedjelje sigurnosti i zaštite zdravlja radnika.

Teslić, 19.10.2019. godine

SAVJETOVANJE ZAŠTITA NA RADU4

Никола Шобат: Неопходна израда Стратегије заштите на раду

Прво Савјетовање из области заштите на раду у БиХ, које је за викенд одржано у Теслићу, окупило је инжењере заштите и здравља на раду из Словеније, Србије, Црне Горе, Хрватске и Македоније. Никола Шобат, предсједник Удружења инжењера заштите и здравља на раду Бањалука каже да су, поред инжењера, на савјетовању учествовали сви којих се ова област тиче.

Високо образовани радници који се баве овом проблематиком, професори високошколских установа који образују кадрове из ове области, високообразовани радници у овалштеним-лиценцираним организацијама за заштиту на раду, предсједници и чланови синдиката, као и представници инспектората такође су учествовали на првом Савјетовању из области заштите на раду“, каже Никола Шобат.

А да је савјетовање испунило очекивања организатора, говори и то да је у плану да се настави са истом праксом и следећих година. Када се посматра ситуацију у БиХ по овом питању, законски оквир који дефинише ову област је ентитеског нивоа и према тој законској регулативи различито се проводи у Републици Српској, Федрацији БиХ и Брчко дистрикту. Гдје је БиХ у односу на земље у окружењу је сложено питање.

То је веома тешко процјенити. Република Српска има донесену законску регулативу још 2008. године, а постоји 16 правилника из ове области. У Федерацији БиХ се чека на усвајање Закона о заштити на раду у Дому Народа. Закон који се користи је још из претходног система, односно СФРЈ. Словенија и Хрватска су одмакле по овом питању, јер су те земље чланице Европске Уније. Наравно и Србија је доста одмакла у овом погледу и већ неколико пута врше измјену овог закона. Наравно ту је и Факултет заштите на раду у Нишу који квалитетно школује ове кадрове“, каже Никола Шобат.

Сви учесници сложили су се у једном – у наредном периоду у БиХ морају услиједити активности које би довеле до смањења броја погинулих и тешко повријеђених. У прва три мјесеца у Републици Српској било је пет тешких повреда на раду са смтрним исходом. У прошлој години је било више за осам смртних повреда у односу на 2017. годину. Неке од активности које су неопходне, како би се смањио број повреда на раду су и тражити од Одбора за заштиту на раду већи ангажман и учешће свих сцојалних партнера за побољшање стања у овој области, анализирати постојеће законе, едуковати све запослене, а потребна је боља и свеобухватнија контрола послодаваца и самих радника, обнављање лиценце и обавезна едукација инжењера за заштиту на раду, сматрају у бањалучком Удружењу инжењера заштите и здравља на раду.

Прво Савјетовање из области заштите на раду у БиХ, које је одржано у сарадњи са Савезом синдиката РС, Савезом самосталних синдиката БиХ и Удружењем за унапређење заштите на раду из Сарајева, било је полазна основа за израду Стратегије заштите на раду.

Стратегија заштите на раду се налази и у плану рада Владе Републике Српске. Наравно она је и у Меморандуму о заједничком дјеловању Владе Републике Српске и Савеза синдиката Републике Српске. По тим плановима на Стратегији заштите на раду се требало почети радити још у јуну мјесецу прошле године. Још увијек надлежно министарство није кренуло у активности по овом питању, зато користим и ову прилику да их јавно позовем да кренемо у израду овог јако важног документа. Морамо имати смјернице и начин рада у наредном периоду који ће јасно дефинисати документ“, каже Никола Шобат.

У наредном периоду Удружење заштите и здравља на раду БЛ планира да се укључи у Европско удружење инжењера заштите на раду. Важно је, како кажу у Удружењу, проширити чланство те се борити за побољшање стања и активно учествовати са приједлозима у доношењу законске регулативе као стручно и одговорно тијело. Неопходна је и што боља сарадња са сличним организацијама из земаља региона.

Теслић, 19.10.2019. godine